Хората, които тренират в групи, получават повече ползи за здравето
Всякакъв вид упражнения са добри за вас, но работата в групи може да ви даде малко допълнителен тласък.
Обичате ли да ходите на фитнес сами?
Или процъфтявате в претъпкан групов фитнес клас, като всички дишат, движат се и се тонизират в синхрон?
Без значение към какъв вид упражнения привличате, няма отрицателна страна да останете физически активни – особено с толкова много американци, които не успяват.
Но изследванията показват, че ако сте самотник, когато става въпрос за упражнения, може да пропускате някои ползи за здравето от груповите тренировки.
Групови срещу соло тренировки
Вече е известно, че упражненията имат много ползи за психичното здраве, включително подобряване на съня и настроението, засилване на сексуалното влечение и повишаване на енергийните нива и умствената бдителност.
В ново проучване изследователите проучват дали груповите упражнения могат да помогнат на студентите по медицина, група с висок стрес, която вероятно би могла да използва редовни тренировки.
За изследването 69 студенти по медицина се присъединиха към една от трите групи за упражнения.
Една група направи 30-минутна групова програма за укрепване на ядрото и функционална фитнес тренировка поне веднъж седмично, заедно с допълнителни упражнения, ако искаха.
Друга група бяха соло трениращи, които тренираха сами или с до двама партньори поне два пъти седмично.
В последната група учениците не са правили никакви упражнения, освен ходене или колоездене, за да стигнат до мястото, където трябва.
Изследователите измерват възприеманите нива на стрес и качеството на живот на учениците – умствено, физическо и емоционално – в началото на проучването и на всеки четири седмици.
Всички ученици започнаха проучването на приблизително едно и също ниво за тези мерки за психично здраве.
След 12 седмици груповите трениращи са забелязали подобрения във всичките три вида качество на живот, както и спад в нивата на стрес.
За сравнение, самостоятелните трениращи само подобряват умственото качество на живот – въпреки че тренират с около час повече всяка седмица от груповите трениращи.
Работете в синхрон
Други изследвания са фокусирани върху въздействието на груповите упражнения – по-специално тренировките в синхрон – върху социалните връзки, толерантността към болка и атлетичните постижения.
В проучване от 2013 г. в International Journal of Sport and Exercise Psychology изследователите набират хора да тренират 45 минути на гребни машини.
След сесията хората, които са гребали на групи – и са синхронизирали движенията си – са имали по-висока толерантност към болка в сравнение със соло гребците. Толерантността към болка се повишава независимо дали хората гребят със съотборници или с непознати.
Изследователите смятат, че повишената толерантност към болка може да произтича от по-голямото освобождаване на ендорфини – хормоните, които се чувстват добре – поради това, че хората се синхронизират помежду си, докато тренират.
Този вид координирано движение е известно като поведенчески синхрон. Може да възникне и по време на други групови дейности, като игра, религиозни ритуали и танци.
Това също може да повиши ефективността ви, особено ако вече сте близки с други хора в групата.
Не всички групови класове са създадени еднакви
Пол Естабрукс, д-р, професор по поведенческо здраве в Медицинския център на Университета на Небраска, откри, че „контекстът на упражненията“ оформя какъв ефект имат упражненията върху качеството на живот, социалните взаимодействия, физическите ползи и хората, които се придържат към тренировките си.
В преглед от 2006 г. в Sport and Exercise Psychology Review, Estabrooks и колегите му разглеждат 44 предишни проучвания, които сравняват ползите от различни контексти на упражнения.
Контекстът включваше следното: домашни тренировки, самостоятелно или с контакт от здравен специалист; класове по стандартни упражнения; и класове „истинска група“, където са използвани специални техники за увеличаване на социалната връзка между хората в класа.