Фактори, влияещи върху обмяната на веществата — правилното хранене
Задавали ли сте си някога въпроса: защо едни хора имат красива и стройна фигура, дори без да полагат за това усилие, а други редовно са на диети, престояват дълго във спортната зала и все пак не постигат желания резултат?
Отговорът е прост – ключов фактор за успеха, това е баланса. Балансът на трите основни съставки на нашия начин на живот, които в най-голяма степен влияят върху обмяната на веществата. Тези фактори са: правилното хранене, физическата активност и здравословния сън.
Излишно е да казваме, че при отклонение на общото количество здравословни (естествени за човека) норми, обменните процеси в организма също започват да текат по по-различен начин. По-специално, мастните клетки произвеждат хормони, влияещи върху функциите за регулиране на нашия организъм. Според статистиката, само 10% от хората се отличават с идеално здраво съотношение на мазнините и мускулната тъкан в тялото. По-голямата част, особено хората, водещи заседнал начин на живот – са останалите 90%. Т.е. имат повишен процент съдържание на мастна тъкан в организма и явна липса на мускулна маса.
Красивото здраво и стройно тяло – то се получава в резултат на правилното протичане на обменните процеси в организма, без нарушения и отклонения. А изобилието от пълнота, както и прекомерната слабост – това е ясен знак, че някое „съоръжение“ е излязло от строя и смазаният механизъм се е повредил.
В тази статия ще разгледаме този важен фактор — правилното хранене.
За всеки случай ще споменем, че хората, които имат хронични заболявания или друг вид здравословни проблеми, преди да предприемат някакви стъпки, трябва да се консултират с лекуващия им лекар.
Съставки на правилното хранене
„Ние сме това което ядем“. Тази фраза има напълно тривиално биологично обяснение. Тялото ни е изработено именно от материала, който ние консумираме с храната. Протеини, мазнини, въглехидрати, витамини и минерални вещества (микро – и макроелементи) – всичко това ни е необходимо за изграждането на клетките на нашето тяло.
Храненето трябва да е често
Защо? Като се храним на всеки 3 часа, ще изключим появата на състояние на „глад“, което принуждава тялото ни да взема хранителни вещества от клетките на тялото и забавяне обменните процеси.
При нормално хранене през деня, вечерта няма да изпитвате желанието да отидете до хладилника и да го опустошите до последното резънче храна.
Като закуска между основните хранения може да се яде една ябълка, салата, малко извара или няколко питки хляб.
Как да го постигнем? Чрез закупуването на продуктите за лека закуска и разпръсвайки ги по местата, където ежедневно стоим. Поставете хлебчетата и няколко ябълки в нощното шкафче на работното Ви място, в жабката на колата, напълнете с плодове декоративната ваза у дома, сложете малко ядки в чантата и т.н.
Въздържайте се обаче от закупуването на кисело мляко – продължителното хранене и сладки коагулати. Те не носят ползи, а само излишни килограми в перспектива. Избирайте натурални продукти, с минимално количество добавки.
Не гладувайте и тогава няма да ядете при основните хранения, повече отколкото трябва.
Храненето трябва да бъде редовно
Защо? С течение на времето организмът ще свикне, че хранителните вещества постъпват безпрепятствено и гладът не го заплашва, което ще го изкара от състоянието на стрес и ще престане да създава мастни резерви за черни дни. Освен това, при редовно хранене, през определено време ще се отделят нужното количество храносмилателни ензими за най-усвояваната храна.
Как да го постигнете? Опитайте се да се храните по едно и също време. Направете за себе си традиция: закуска, например в осем часа сутринта, лека закуска в единадесет, обяд в два и така нататък. Само в началото това ще бъде трудно, но бързо ще привикнете към този график.
Не пропускайте закуската. Това е най-важното за организма хранене. Точно сутринта обмяната на веществата е най-интензивна.
По това време можете без страх да ядете храни с високо съдържание на въглехидрати. Всичко, което ядете, вашият организъм го преработва в енергия. Вечерта, обмяната на веществата се забавя и всички изядени преди лягане сандвичи ще заемат своето достойно място върху талията Ви.
През нощта е по-добре да се ядат храни, с ниско съдържание на въглехидрати. Например риба, зеленчуци или млечни продукти.
Храната трябва да бъде балансирана
Защо? За да построите къща са нужни строителни материали. Едва ли ще пожелаете жилище, в което вместо стени има дупка (тухлите не са били достатъчно), покривът на места е пропаднал (гредите са изгнили и не са замени), а от стените на пластове пада мазилката.
Ние изграждаме не къща, а много по-сложна система – собственото си тяло. То е едно за цял живот и ние не можем да го продадем и да си купи ново. Затова трябва да се отнасяме към изграждането на собствената си душа по подходящ начин – внимателно и с уважение.
За да бъде в добро състояние, тялото не трябва да изпитва недостиг на правото му на строителни материали: белтъци, мазнини, въглехидрати, вода, микро – и макроелементи.
Какво се случва, когато ни липсва някакво вещество? Първо, тялото се опитва да получи желаното вещество от собствените си запаси. Когато те се изчерпат – започва „изключване“ и „забавяне“ на второстепенните жизнени функции, като се предоставят ресурсите на най-важните. Можем ли да оцелеем без красива коса или здрави нокти? Разбира се можем! Значи в условия на недостиг на ресурси от косата и ноктите може да се „икономиса“.
Затова при първите признаци на „криза“ (хронична умора, късаща се коса, ексфолиращи нокти, суха кожа, спазми в мускулите и т.н.), не отлагайте решението за утре. Проучете организма си, разберете какво му липсва и се опитайте да компенсирате този дефицит. За това как точно да го направите е изписана много литература.
Ще се изненадате, научавайки колко разнообразни и полезни ястия могат да бъдат приготвени.
Как да го постигнем? Организирайте своето хранене по такъв начин, че в организма да постъпват всички необходими хранителни вещества, витамини, микро – и макроелементи – това обаче не е лесна задача.
В идеалния случай за съставянето на проверена програма за хранене, трябва да се направят тестове, за да се разкрият индивидуалните особености на храносмилането, вземайки предвид хроничните заболявания (ако има такива разбира се), начинът на живот, нивото на физическо натоварване, стрес и др.
Възможно ли е да се направи това без професионална помощ? Едва ли. И какво можем да направим в такава ситуация?
Универсални правила
Има няколко универсални правила за балансиран режим на хранене, които всеки от нас може да спазва. При абсолютното мнозинство от хора, обменните процеси протичат по идентичен начин, подчинявайки се на доста известни общи закони. Знаейки как е устроена системата, тя напълно може да се управлява.
- На първо място, се опитайте максимално да разнообразявате хранителния си режим. Не яжте в седмицата едни макарони или булгур. Купувайте различни продукти и не бъдете мързеливи при готвенето. Готовите за консумация полуфабрикат продукти, преминават през такива производствени процеси, които разрушават основната маса от витамини.
- При диета в никакъв случай не ги използвайте. Липсата на тези или други вещества в организма, непременно ще се отрази върху външния вид.
- Не се ограничавайте в нищо. Така само ще създадете излишен стрес за организма. Малко по малко, можете да имате всичко. Ключовата дума е „постепенно“, защото излишъкът е по-добър от недостатъкът.
- Спомнете си хранителната пирамида. Тя показва в какво съотношение и какви храни трябва да включва в себе си здравословния хранителен режим. Отпечатайте я и си я дръжте в хладилника.
- Включете допълнително в хранителния си режим витамини, микро – и макроелементи.
- Приемайте често храни и по-редовно.
- Пийте не по-малко от 2 литра вода на ден.
И най-важното — бъдете спокойни и последователни, не изпадайте в паника, ако нещо не стане веднага. Много важно е доверието и здравия разум.
Добрият метаболизъм е необходим на всеки човек. А за хората, занимаващи се с фитнес и водещите активен начин на живот, въпросът с пълноценното хранене е от особено значение. Посветете малко време на тази страна от вашия начин на живот и повярвайте ни, със сигурност ще бъдете възнаградени.
В следващите статии ще разгледаме факторите, влияещи върху обмяната на веществата в човешкия организъм, както и здравия сън и физическата активност. Върху последния фактор в най-широкия смисъл са посветени голяма част от статиите в нашия сайт.