Хидратирането и овлажняването не са едно и също за вашата кожа – ето защо
Хидратацията е ключова
Може би си мислите, че хидратацията е нещо, за което трябва да се тревожат само хората със суха или дехидратирана кожа.
Но хидратирането на кожата ви е точно като хидратирането на тялото ви: тялото ви се нуждае от хидратация, за да изглежда и да се чувства по най-добрия начин – както и кожата ви, без значение от вашия тип кожа.
Но какво точно е хидратацията? Същото ли е като влага? И с толкова много различни продукти, които твърдят, че ви дават хидратираната кожа, за която жадувате – масла, кремове и гелове, о, боже! — как да изберете такъв, който наистина дава на кожата ви мощната доза влага, от която се нуждае?
Хидратор срещу овлажнител: Каква е разликата?
От научна гледна точка овлажнителят е общ термин за видовете овлажнители:
- емолиенти (мазнини и масла)
- сквален (масло)
- овлажнители
- оклузивна
Но в света на маркетинга и света, в който купуваме продукти, терминологията претърпя промяна.
„[Хидрататор и овлажнител] са маркетингови термини и могат да бъдат дефинирани от марките почти както искат“, казва Пери Романовски, козметичен химик и съосновател на The Beauty Brains.
Но въпреки че няма златен стандарт за това, което определя хидрататор и овлажнител, в по-голямата си част марките използват тези термини, за да разграничат как кожата ви получава влагата, от която се нуждае.
Въпросът за милиони долари: Кое е най-доброто за вашия тип кожа?
Има много различни продукти на пазара, от балсами до масла до кремове, гелове до мехлеми до хидратанти – но истината е, че повечето от тях правят едно и също нещо.
„Повечето лосиони за кожа [и продукти] ще съдържат както оклузивни, така и омекотяващи съставки и овлажняващи съставки – така че те овлажняват и хидратират едновременно“, казва Романовски.
„Конкретната форма, която даден продукт приема, гел, балсам, масло, крем и т.н., всъщност не влияе на ефективността на продукта. Съставките са важни. Формата просто влияе на опита от прилагането на съставките.
Като се има предвид това, прочетете съставките и експериментирайте. Понякога кожата ви може да се справи по-добре само с овлажнител или хидратант, а не и с двете. Като научите как точно кожата ви обича да пие, вие увеличавате максимално пътя си към хидратирана кожа.
Ако имате суха кожа, опитайте по-плътен овлажнител
Ако кожата ви е естествено суха през цялата година и е склонна да се лющи или бели, шансовете са, че не свързаната с времето дехидратация е причината за вашата сухота – кожата ви просто трудно задържа влагата.
За целта ще трябва да овлажните, за да създадете защитно уплътнение на повърхността, за да заключите влагата. Плътният, омекотяващ овлажнител ще помогне за предотвратяване на напускането на водата от кожата ви и с правилната формула ще осигури хранителните вещества и подхранването, от които тена ви се нуждае, за да процъфтява през цялата зима.
Ако кожата ви е наистина суха, какво е най-доброто решение? Добър, старомоден вазелин, известен също като петролатум. „За наистина суха кожа оклузивните агенти са най-добрите – нещо с петролатум работи най-добре“, казва Романовски.
Ако имате дехидратирана кожа, опитайте хидратиращ серум
Ако кожата ви е дехидратирана, трябва активно да добавяте вода обратно в кожата. Потърсете хидратиращ серум с хиалуронова киселина, която задържа впечатляващите 1000 пъти теглото си във вода – и ще добави здравословна доза хидратация обратно в кожата.
Ако имате мазна кожа, опитайте хидратанти и овлажнители на водна основа
Само защото имате мазен тип кожа, не означава, че кожата ви не е дехидратирана. И ако кожата ви е дехидратирана, това всъщност може да влоши проблемите ви с мазнина.
Хората с мазна кожа често имат нарушена бариерна функция, което затруднява кожата им да задържа влага. Тъй като влагата напуска кожата, тя се дехидратира, което кара кожата да произвежда повече мазнини.