Как действат имуностимулаторите и кога трябва да ги използваме?
Имунната система играе критична роля в защитата на тялото срещу различни инфекции и заболявания. Имуностимулаторите са вещества, които повишават активността ѝ, позволявайки да се бори ефективно с редица антигени. Те трябва да бъдат използвани много внимателно и то в точно определени дози. Днес ще разгледаме как работят и кога трябва да ги използваме.
Кои са най-добрите имуностимулатори?
Имуностимулаторите действат чрез активиране на различни части на имунната система, включително подобряване на нивата на левкоцити, антитела и цитокини. Всички те помагат на тялото да идентифицира и елиминира патогени, например вируси, бактерии и паразити. Това ги прави изключително добри по отношение на защитата.
Съществуват различни видове имуностимулатори, в зависимост от тяхното действие. Някои от тях действат върху специфични заплахи (като например ваксините), а други действат неспецифично и подпомагат имунната система по начин, който да ѝ позволи по-лесно да отговаря адекватно на различни видове заплахи.
Един вид имуностимулатори са адювантите, които се добавят към ваксините. Адювантите са вещества, които повишават ефективността на ваксините чрез стимулиране на отговора на имунната система. Те правят това, увеличавайки броя на белите кръвни клетки, които реагират на ваксината и насърчават производството на антитела. Адювантите също могат да помогнат за удължаване на ефективността на ваксината, като осигуряват по-продължителна експозиция на антигена.
Друг вид са интерфероните. Те са естествени протеини, които се освобождават от клетките на тялото в отговор на вирусни инфекции. Работят, като предупреждават близките клетки за наличието на вируса и активират тяхната антивирусна защита.
Различни витамини и минерали също могат да подпомогнат имунната система – това са например витамин C, витамин D, цинк, селен. Специфични щамове полезни пробиотични бактерии са още един начин за подпомагане на имунитета чрез подобряване на чревния микробиом и оралния микробиом като основни входни врати за патогени. Експертите от онлайн магазин Ведра Фармаси споделят, че природата ни е дарила с изключителни богатства, които могат да бъдат естествени имуностимулатори и имунорегулатори. Затова е важно да се храним здравословно, а ако не можем да си набавим нужните вещества по този начин, да се доверим на качествени добавки с доказано действие, черпещи от силата на природата и действащи таргетно върху нашата защита.
Кога се пият имуностимулатори?
Тези добавки са подходящи за различни ситуации, в които трябва да се помогне на тялото да се пребори с инфекции с вирусен или бактериален характер. Важно е да се уверите, че тялото ви получава всичко, от което се нуждае, за да работи имунната ви система правилно. От Ведра Фармаси споделят също, че на пазара има продукти, които регулират имунната система (имунорегулатори), а не просто я стимулират (имуностимулатори) и те могат да бъдат добър избор, когато защитните сили на тялото имат нужда от подкрепа. Консултирайте се със своя лекар да това каква добавка да изберете и как да промените начина си на живот, за да се радвате на по-добро здраве.
Имуностимулаторите могат също да бъдат част от терапевтичния план на вирусни инфекции, като хепатит B и C. Интерфероните се използват успешно за лечение на тези заболявания чрез активиране на отговора на имунната система и потискане на вирусната репликация.
Тези вещества могат да помогнат на тялото да се бори с инфекциозните причинители. Те действат чрез активиране на различни части на имунната система, като бели кръвни клетки, антитела и цитокини. Важно е да обсъдите потенциалните ползи и рискове с вашия лекар.