ОтслабванеХранене и здраве

Как стресът пречи за намаляване на теглото

Уважаеми читатели, продължаваме с цикълът от статии с преводи на интересни материали от чуждестранни сайтове. В тази статия ще говорим за това как стресът влияе върху постигането на желаните резултати. Този фактор много често просто не се взема в предвид при работата, например с програми за намаляване на теглото.

Съгласете се, че ако вече дълго време спазвате диета и тренирате, а теглото си отива много бавно или нещо по — лошо – не си отива напълно, вие най-вероятно ще се чувствате разочаровани. Наистина, толкова много усилия и никакъв резултат… нещо тук не е наред, нали?

Ако се опитвате да разбиете стената с чело и не разбирате причините за липсата на резултати, рано или късно ще се отчаете и най-вероятно ще спрете всички опити за борба с наднорменото тегло.

Една от причините, по която може да се обясни липсата на резултати при много хора е стресът. Стресът играе огромна роля за вашите успехи и неуспехи и ако през цялото време сте изложени на такова влияние, от вашите спортни резултати ще остане много да се желае.

Нека да разгледаме малко по-отблизо влиянието на стреса върху организма Ви и да разберем как може да го премахнем.

Стреса и кортизола

Основната причина, поради която стресът забавя вашия прогрес в спорта – това е повишаването на нивото на хормона кортизол в организма. Голямото количество кортизол води до натрупване на мазнини в областта на корема. Ето и първият удар върху вашите резултати!

Освен това, ако сте подложени на ежедневен стрес в продължение на дълго време, това допринася за разрушаването на мускулната тъкан и забавяне на обмяната на веществата. А колкото по-малко е делът на теглото Ви, принадлежащо на мускулите, толкова по-трудно ще ви бъде да останете стройни с течение на времето.

Също така, кортизолът има влияние върху вашата система на регулация и се увеличава риска от задържане на течности в организма. Така, че дори и да губите тегло, това няма да се забележи, тъй като във вашите тъкани има твърде много вода, която давя обем. По този начин, ако в един прекрасен ден сте загубили един-два килограма от теглото си, то най-вероятно от тялото Ви просто е излязла излишната течност, а мастните запаси са останали на мястото си.

Стресът и количеството приета храна

Втората причина, поради която стресът пречи на постигането на резултати – това е загубата на контрол върху количеството на приеманата храна. Ако сте уморени и изтощени, вече не можете да контролирате режима на хранене така добре, както когато сте спокойни и отпочинали.

Как стресът пречи за намаляване на теглотоЗаглушаването“ на стреса – това е огромен проблем за много хора. По принцип, те знаят за това и не им е нужно да им се обяснява, как преяждането се отразява в опитите им да отслабнат.

Ако редовно се храните с висококалорична храна за да се успокоите, поради причинените от стреса емоции, нали прекрасно осъзнавате, че за неефективността на вашата диета сте си виновни самите вие. И това води до нова вълна от стрес.

Стресът и преяждането често вървят ръка за ръка. В такива условия, спазването на диета с по-ниско калорични храни става наистина „мисия невъзможна“.

Стресът и енергията

Следващият възникващ от стреса фактор, забавящ спортния прогрес – това е нивото на вашата вътрешна енергия. Ако всеки ден се фокусирате върху негативните емоции – нивото на вътрешната Ви енергия се срива. Вие изпитвате чувство за „прегаряне“, морална и физическа „умора“ и последното нещо, на което бихме искали да се отдадем – това е тренировката. Стресът просто е „източване“ на живота ви и всичко, което ви се иска – това е да се сгушите на дивана за няколко часа.Как стресът пречи за намаляване на теглото
Ако сте изключително притеснени и това изчерпва енергийните Ви запаси – това е сериозен повод да се замислите и да прецените ситуацията. Трябва да се намери начин за преодоляване на това негативно влияние, тъй като за да се отървете от излишните мазнини, на първо място трябва да си запазите здравето и нормалното функциониране на организма.

Всекидневната умора неизменно намалява цялостното качество на живот. Така, че този фактор не може да не се вземе на сериозно.

Стресът и надбъбречните жлези

Следващата област, където стресът ще напомни за себе си – това е работата на вашите надбъбречни жлези. Надбъбречните жлези произвеждат хормони, които регулират много от функциите на организма, включително и скоростта на обмяната на веществата и работата на вътрешните органи.

Стресът износва надбъбречните жлези, което повишава секрецията на адреналина, а това е хормон на страха и борбата.

По време на тежки стресови ситуации, хормонът адреналин ни помага да оцелеем и да се справим с проблемите, но повишеното му и продължително производство – вече не е полезно явление. В този режим, надбъбречните жлези могат да се изтощят и ще получите непреходна хронична умора.

Стресът и възстановяването

Как стресът пречи за намаляване на теглотоИ накрая, последната сфера на живота, където умората и стреса ще окажат значително влияние върху вас – това са възстановителните способности на организма. Ако редовно сте изложени на стрес, тялото Ви е отслабено и не успява да се възстанови след тренировките толкова добре, колкото трябва. Вие сами ще забележите как паузите за почивка между сериите ще станат по-дълги, а самата тренировка ще бъде по-малко ефективна.

А колкото по-малко интензивни станат тренировките Ви, толкова по-малък ще е напредъкът Ви по пътя към крайната цел. Стресът е съществена пречка по пътя към успеха.

Стресът влияе на имунната система. А имунитетът и способността за възстановяване на организма – това са части от едно цяло.

Сега вече знаете най-значителното въздействие, което стресът може да окаже върху организма Ви, и това, че може да унищожи тези резултати, които вече сте постигнали.

Ако искате да се справите със стреса, полезно е да разберете коя от техниките за управление на стреса е най-подходящата за вас. За някои хора чудесен начин да се избавят от стреса е практикувайки дълбоко дишане, докато за други най-добрият начин за облекчаване на напрежението – да си направят запис в дневника.

Опитайте няколко различни начина за борба със стреса. Така ще можете да намерите този метод, който най-добре ще Ви подхожда точно на вас. След това продължавайте да използвате избрания от вас метод с цел свеждане на всекидневното напрежение до минимум. Това от своя страна със сигурност ще се отрази върху процеса на отслабване.

Шанън Кларк има научна степен и е сертифициран персонален треньор по AFLCA. Тя пише на тема здраве, фитнес и хранене в продължение на 8 години. Статиите й редовно се публикуват в най-популярните американски сайтове, посветени на фитнеса, въпросите за отслабването и здравословния начин на живот.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *