Хранене и здраве

Какво да правите ако Ви заболят мускулите след тренировка?

Какво да правите ако Ви заболят мускулите след тренировка? Този въпрос тревожи повечето от посетителите на спортните зали, които са любители, а не професионални спортисти. Такива хора обикновено спортуват в името на доброто здраве и привлекателния външен вид. На тях не са им нужни рекорди, но е важно тези занимания да са комфортни и да носят удоволствие и морално разтоварване.

Кое тук обаче е удоволствието, когато след интензивна тренировка, не можете да разгънете нито ръцете, нито краката си. Някои хора вярват, че ако Ви болят мускулите след тренировка – това е добре. Казват също така, че основната причина за болката – това е натрупалата се млечна киселина в мускулите. Нека да видим, какво всъщност се случва с нашето тяло след интензивна тренировка и това ли е причината за толкова досадните болезнени усещания.

Болките в мускулите по своята същност не са показател за ефективността на тренировката. Причините за възникване на болки в мускулите след тренировка могат да бъдат различни. Нека ги разгледаме последователно.

Болки в мускулите по време на тренировка и веднага след нейното завършване

Какво да правите ако Ви заболят мускулите след тренировка?По време на интензивна силова тренировка, периодично изпитвате силно парене в натоварваните мускули. Обикновено това се случва към края на упражнението, когато сте на предела, опитвайки се да довършите последните си няколко повторения. Причината за появата на тази болка – това е точно млечната киселина в мускулите, която вече беше спомената по-горе.

Факт е, че по време на интензивна силова тренировка, мускулите се нуждаят от голямо количество енергия за извършване на упражненията. Тази енергия се образува чрез разделянето на глюкозата, която се намира в мускулите под формата на молекул гликоген.

Разграждането на глюкозата може да се случи по аеробен начин (в присъствието на кислород) или без него (по анаеробен път). По време на силова тренировка, мускулите работят толкова интензивно, че кръвта не успява да доставя до тях достатъчно количество кислород. За това, се извършва анаеробен процес за разделяне на глюкозата. При тази химическа реакция се освобождава необходимата на мускулите енергия. Продуктът за разпадане на глюкозата е именно самата млечна киселина.

Млечната киселина в мускулите се натрупва по време на тренировка, не успява да се размие с кръвния поток и започва да дразни нервните окончания. Вие чувствате неприятно парене и болка. Обикновено тази болка продължава още няколко часа след тренировка. След това, кръвта премахва млечната киселина от мускулите и болката отминава.

Как да облекчим болката в мускулите след тренировка? Тук всичко е повече или по-малко просто. Трябва по някакъв начин да засилите притока на кръв в мускулите. А за това, на първо място трябва да се отпуснете. За да се отпуснете след тренировка е добре да правите разтягания, вземете топъл душ или си направете лек масаж. Също може да изпиете и няколко чаши вода, за по-бързото извеждане на млечната киселина от организма.

Болки в мускулите ден след тренировка

Какво да правите ако Ви заболят мускулите след тренировка?Ако усещате парене в мускулите по време тренировка, вече всичко е ясно, но има много хора, за които остава загадка – защо мускулите ги болят ден след тренировка. Отложената или както я наричат – забавена болка се проявява ден след приключване на тренировката. На втория ден, тя обикновено още се засилва, а след това постепенно отминава.

Тази болка е много по-неприятна и болезнена, отколкото тази след тренировка. Тя Ви пречи да се движите и елиминира всякакво желание отново да отидете на тренировка.

Причината за възникване на тази болка вече не е млечната киселина в мускулите, а микротравми в мускулните влакна, които се образуват при изпълнение на упражнения с високо натоварване. Мускулните влакна се съкращават под натоварване, образувайки се малки микро-разриви. Те не ни причиняват дискомфорт веднага след тренировка, но ден по-късно започват да се възпаляват и тогава се появява болката.

За тези възпаления не бива да се страхувате, тъй като те са асептични (без микроби) и се дължат на реакцията на мускулната тъкан върху пренапрежението. След още няколко дни, възпалението изчезва и повредената тъкан се успокоява. Мускулът съответно увеличава обема си.

За да се намали болковият симптом в случай на забавяне на болката, може да се прилагат и противовъзпалителни мехлеми – те се продават във всяка аптека. Също така от полза ще бъдат и малките масажи – внимателно да се огъват мускулите, но без силно въздействие.

За ускоряване зарастването на мускулите ще Ви помогне, колкото и странно да звучи, физическото натоварване. Физическите упражнения подобряват притока на кръв и ускоряват обмяната на веществата и съответно мускулите се възстановяват по-бързо. Въпреки това, си струва да поясним, че натоварването не трябва да бъде до краен предел и не е на следващия ден. Дайте си малко време за да влезете във форма. И на въпроса, какво да направя, ако след тренировка мускулите ме болят много, най-добрият отговор е – дайте на тялото си малко почивка. В противен случай рискувате да получите претовареност.

Травматична болка

Ако получите травма, най-вероятно веднага ще го разберете. При нараняване на мускулите или сухожилията, болката е остра и силна и тя няма да Ви позволи да продължите тренировката си със същата интензивност.

Ако изведнъж разберете, че сте се травмирали или дори имате само съмнения, че сте получили травма, веднага спрете с тренировката. В никакъв случай не продължавайте да тренирате с болката. По-добре е да не разчитате на късмета, а незабавно да се обърнете към лекар.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *