Хранене и здраве

Млечната киселина в организма на човека — как да се отървем от болката?

Млечната киселина в организма на човека — как да се отървем от болката?И напредналите спортисти и неопитните новаци знаят, че твърде усърдните тренировки ще ни отвърнат със силна мускулна болка на следващия ден. Млечната киселина в организма на човека се сформира под въздействието на интензивните физически натоварвания. Това е така, защото млечната киселина по своята същност е продукт от разграждането на основния източник на мускулна енергия — глюкозата.

Какво ни изпълва с изобилие от млечна киселина?

Появата на млечна киселина води до много неприятни последици, като болка и усещане за парене в мускулите и често се неутрализира с продължителна тренировка. На практика това изглежда така:

  • Силна болка в различни групи мускули. Най-много страдат именно тези мускули, към които има максимално натоварване;
  • Обща отпадналост и слабост;
  • Повишаване на температурата на тялото;

Това състояние ще продължи от три-четири часа до няколко дни. Млечната киселина е виновник именно за онази болка, която изпитвате директно след тренировка. Отложената в мускулите болка (1-2 дни след тренировка) има вече съвсем друга природа. За нея можете да прочетете в нашата статия относно причините за болка в мускулите.

Неприятните усещания, причинени от образуването на млечна киселина, зависи от натовареността, с която сте ангажирани. При умерени и правилно подбрани натоварвания, количеството на изработената в организма на човека млечна киселина няма да е много голяма, и тя бързо ще бъде отмита от кръвопотока. А с това неприятните усещания също ще отминат бързо и неусетно.

Ако натоварването по време на тренировка е изключително високо, болката ще е силна и по-продължителна. Освен това, след интензивно напрежение, мускулът се намира в добър тонус, което пречи на кръвообращението. Затова веднага след силова тренировка се препоръчва да се направи цялостен масаж.

Мускулната треска и продължителните спортове

В основата си, всички се чудят възможно ли е да се справят с болката в мускулите? От отговорът на този въпрос се интересуват всички любители на спорта, без изключение.

Болката в мускулите (понякога се използва и терминът „мускулна треска“) — това е доказателство, че не сте успели да се възстановите след предишното натоварване. Ако всяко ваше движение е придружено от ох и ах, забравете за спорта за няколко дни. Починете си и дайте на организма си възможност да се възстанови.

Възможно ли е да се справите с мускулната болка, ако тя не е твърде силна? Да, определено. Ако при изпълнението на упражненията липсва болка, а просто имате неприятно усещане, то леката тренировка не само е разрешена, но е и много полезна. Направете няколко упражнения (по два начина) за всяка група мускули – това ще е достатъчно.

Как да премахнем млечната киселина и да се отървем от болката?

Производството на млечна киселина разбира се ние не можем да го спрем. Но начини за лесното й отстраняване – има много! Така че, как да намалим болките в мускулите след тренировка?

В банята или сауната

Този метод за борба с излишъка на млечна киселина се счита за най-добрия. Високите температури в банята или сауната, допринасят за засилване на притока на кръв и разширяване на кръвоносните съдове, а също и на мускулните влакна. В резултат на това, млечната киселина се елиминира два пъти по-бързо. Така, че ако чувствате, че сте се претоварили – отидете след тренировка на сауна. Още повече, че в много фитнес клубове има сауни.

Не е препоръчително обаче прекалено да се увличате. Неконтролираните топлинни процедури ще доведат до обратния ефект и със сигурност ще се отразят върху останалите органи и системи. Оптималната схема за посещение на сауна изглежда така:

  • първо посещение — 10 минути, след което следват пет минути почивка;
  • второ посещение — 20 минути и триминутна почивка;
  • трето посещение – 30 минути.

Времето, прекарано в парната баня в рамките на един ден, не трябва да превишава 60 минути. В края на процедурата не забравяйте да вземете и хладен душ.
Важно! Преди да посетите сауна или парна баня, преценете състоянието на собственото си здраве. Към противопоказанията се отнасят такива болести, като диабет и хипертония. По-добре е да се презастраховате и да се консултирате с наблюдаващия Ви лекар. Дори ако нямате явни противопоказания, но чувствате дискомфорт – излезте от сауната, за вас има и други методи.

Гореща вана

Млечната киселина в организма на човека — как да се отървем от болката?Нямате възможност да посещавате парна баня? А, може би тренирате в домашни условия? Няма проблем! Горещата вана действа също не по-лошо и също така ускорява процеса по отлагането на млечната киселина.

  • Напълнете вана с много гореща вода (колкото можете да издържите) и се потопете в нея за не по-малко от десет минути. Уверете се, че течността не покрива кожата около сърцето.
  • Облейте себе си с хладка вода и излезте от ваната за около пет минути.
  • Долейте топла вода и отново повторете процедурата.
  • Необходими са ви не по-малко от три цикъла.
  • Последната стъпка – да разтъркате тялото си с хавлиена кърпа (до зачервяване на кожата).

Можете да направите цели три вани за ден, но само ако нямате противопоказания за тази процедура – бременност, менструация и високо кръвно налягане.

Употребата на големи количества течности

Има ли отговор на въпроса как да се намали болката в мускулите след тренировка, без горещи водни процедури? Всичко е много просто – пийте колкото се може повече течности (минимум 3 литра). Особено в първите дни след тренировки. За тази цел, идеален е зеленият чай, който е чудесен природен антиоксидант. За тези, които страдат от хипертония, Ви препоръчваме да преминете към негазирана минерална вода или обикновена вода, тъй като в края на краищата, зеленият чай помага за повишаване на кръвното налягане.

Течността помага за отстраняване на разпаднатите от организма продукти и спомага за ускоряване на обменния процес.

Как да се избегнат болките в мускулите след тренировка?

Всеки проблем е по-лесно да се предотврати, отколкото да се разреши. За да спортувате и да получите максимално удоволствие и най-малко дискомфорт, следвайте няколко прости правила.

Правило 1

Правилно определяйте натоварването. Не бързайте в спорта, особено ако живеете в града и седите през по-голямата част от деня си (например, в офиса пред компютъра). Градските жители се движат много малко и някакви драстични натоварвания ще доведат до редица проблеми.

Правило 2

Спортът трябва да се дозира систематично. Увеличаването на интензитета на тренировките трябва да е постепенно и да се готвите за всяка следваща тренировка.

Правило 3

Все пак сте се претоварили? Отделете време за да направите няколко упражнения за разтягане и отпускане на напрегнатите мускули. И, разбира се за здрав сън, пълноценна почивка и храни, съдържащи антиоксиданти, ускоряващи процеса на възстановяване.

Извадете си поука от сегашната ситуация и повече не я допускайте. Успех на спортното поле!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *