Какви видове музика ви помагат да заспите най-лесно
- Слушането на музика, за да заспите, е обичайна практика, която много хора намират за полезна.
- Изследователите анализираха близо 1000 музикални плейлиста в Spotify, предназначени да предизвикат сън.
- Много плейлисти бяха пълни с енергични песни, които обикновено не се свързват със сън.
Може да ви е трудно да намерите допирни точки между детската приспивна песен „Twinkle Twinkle Little Star“ и k-pop хита „Dynamite“ на BTS.
Оказва се, че и двете песни обикновено се използват, за да помогнат на хората да заспят.
Използването на музика за заспиване е обичайно
Изследователите цитират предишни проучвания, които показват, че близо половината от интервюираните хора използват музика, за да им помогнат да заспят.
Въпреки това, въпреки че практиката е често срещана, има малко подробни изследвания за това какви видове музика хората всъщност слушат за тази цел.
В това проучване изследователите прегледаха данни от услугата за аудио стрийминг Spotify, за да определят какви видове музика слушат хората, за да заспят.
Докато данните бяха анонимни, изследователите отбелязаха, че Spotify се използва в 92 държави и че хора от всички възрасти използват услуги за стрийминг на музика. Те вярват, че това дава на тяхното изследване най-глобалния поглед към музиката за сън досега.
Коя „музика за сън“ беше най-популярна
За да извършат своя анализ, изследователите първо съставиха списък с всички плейлисти, включващи всякакъв вариант на думата „сън“ на произволен език и след това премахнаха резултати, които не бяха музика (като подкасти или звуци от природата), не бяха предназначени за сън (като имена на банди, включително думата „сън“), или са имали по-малко от 100 последователи.
Това им остави 986 плейлиста, включително 130 150 уникални песни. След това изследователите анализираха статистически тези песни, като ги групираха в клъстери въз основа на техните характеристики, като темпо, сила на звука и енергия.
Най-големият клъстер досега се състоеше от околни следи, което изследователите очакваха да открият.
Но други големи клъстери бяха пълни със съвременни радио записи, включително поп хитове и инди песни.
Възможни обяснения за избор на музика за сън
„Човешкият мозък разпознава шаблони и наистина се радва да го прави правилно“, каза д-р Алекс Димитриу, двойно сертифициран по психиатрия и медицина на съня и \основателят на Menlo Park Psychiatry & Sleep Medicine в Калифорния и BrainfoodMD.
Според Димитриу, песни, които са много танцувални или енергични, всъщност могат да помогнат на някого да заспи при правилните условия.
„Вероятно тези песни все още са били структурирани, симетрични и предвидими, без силни преходи или внезапни промени в темпото или интензитета“, каза Димитриу пред Healthline.
За да имате по-голям шанс да спите на енергични парчета, също помага, ако сте запознати с песните.
„Новостта е и това, което държи мозъка буден. Музиката, независимо дали е бърза или бавна, вероятно се нуждае от липса на „новост“ или изненади, за да помогне за заспиване“, каза Димитриу.
Д-р Kuljeet (Kelly) Gill, лекар по медицина на съня в Northwestern Medicine Central DuPage Hospital в Илинойс, каза пред Healthline, че „не е изненадващо, че хората използват музика, за да спят, защото проблемите със съня са изключително често срещан проблем и музиката може да действа успокояващо.“
Използване на музика за сън
Много хора използват музика, за да заспят, но дали това е добра идея?
„Музиката е страхотна за заспиване, стига да не е твърде вълнуваща“, каза Димитриу.
„Сред всички неща, с които хората се опитват да спят, музиката е сред най-добрите. Кара хората да си лягат (да се надяваме по-рано) и да ги накарат да се отпуснат, съзерцателно и дори медитативно. Музика може да се слуша и при слаба светлина, което е още един плюс за дълбокия сън“, добави Димитриу.
За да имате здрав сън след слушане на музика, Димитриу препоръча:
- неносене на слушалки, които след това ще трябва да бъдат премахнати или могат да доведат до оплитане в кабел.
- използване на таймер за заспиване за автоматично изключване на музиката.
- спазване на общи практики за добра хигиена на съня, като избягване на времето пред екрана преди лягане и лягане по едно и също време всяка вечер.