АеробикаХранене и здраве

Ползите и вредите от степ аеробиката

Ползите и вредите от степ аеробикатаАко достатъчно дълго се занимавате със степ аеробика, то със сигурност многократно сте се замисляли над това, какво въздействие оказват тези тренировки върху организма. Днес искаме да Ви разкажем за това, каква е ползата за нашия организъм от заниманията по степ и в кои случаи степ аеробиката може да ни навреди. Ползите и вредите от степ аеробиката (или първото, или второто) се проявяват в зависимост от това колко отговорно подхождате към тренировките.

Степ аеробиката – това е вид уздравителен фитнес, който е бил измислен в Америка през осемдесетте години на миналия век. Основният принцип, залягащ в основата на степ аеробиката – това е принципът на изкачване и спускане по стълбите.

Тези механични движения оказват положително въздействие върху ставите на краката, особено на коленете, подобряват подвижността и укрепват околната мускулатура. Към скучното ходене по стълбите са били добавени упражнения от класическата аеробика, изпълнявани под ритмична музика.

Така се е появила степ аеробиката – една от най-интересните дестинации на груповите фитнес тренировки. Степ аеробиката съчетава в себе си полезните свойства на класическата аеробика и упражненията, оказващи благоприятно влияние върху ставите на долните крайници. Каква е ползата от степ аеробиката? За това ще поговорим по-долу.

Ползите от степ аеробиката

И така, ползите от степ аеробиката (за възможната вреда от степ аеробиката ще поговорим малко по-долу) са както следва:

  1. Степ аеробиката, както и всяка аеробна или кардио тренировка, оказва благоприятен ефект върху състоянието на сърдечно-съдовата система. При редовни занимания, човек увеличава обема на сърдечния мускул и максималното сърдечно количество (това е количеството кръв, изтласквано от сърцето при един удар), повишава плътността на капилярите, нормализира се пулса в състояние на покой, намалява се сърдечната честота при натоварване, намалява риска от сърдечни заболявания и инфаркти. Също в норма се привежда и кръвното налягане.
  2. Подобрява се насищането на тъканите с кислород и хранителни вещества, повишава се нивото на хемоглобина и червените кръвни телца, а също така като цяло се увеличава количеството на циркулиращата кръв. Именно поради факта, че при занимания със степ аеробика, хранителните вещества активно идват в околните стави, тъканите и ставите по-бързо се възстановяват. Степ аеробиката при малка интензивност се отразява при възстановяване на колянните стави след травми.
  3. В организма се ускорява обмяната на веществата, повишава се производството на хормона калцитонин (този хормон е отговорен за усвояването на калциите).
  4. При занимания със степ аеробика се увеличава мускулния тонус, повишават се съпротивителните сили на мускулната умора, намалява се количеството на подкожната мастна тъкан.
  5. Дихателната система също не остава безучастна. Жизненият капацитет на белите дробове се увеличава, подобрява се кръвоснабдяването.

Както виждате, при практикуване на степ аеробика, плюсовете са много. Но, в някои ситуации, заниманията по степ аеробика са вредни. Нека да разгледаме тези ситуации и да се опитаме да не попадаме в тях.

Вредата от степ аеробиката

  1. Ползите и вредите от степ аеробикатаВредата за организма ви може да настъпи при претоварвания. Съответните за това симптоми на първо място — нежеланието за тренировка, безсънието, загуба на апетит, общият спад на настроението и може би дори депресия. Прекомерното натоварване потиска всички системи на организма. Спадове в имунитета, повишена обща умора, а също започват да се появяват и настинки. За да се предотврати това – правете почивки между тренировките, не си струва да се отдавате на твърде продължителни активности всеки ден.
  2. Наранявания по време на тренировка. Навяхвания, разтежения и контузии – следствие от неспазване на техниката за безопасност. Контролирайте всяко свое движение, поставяйте степа на пълно стъпало, внимателно следете движенията на треньора. Ако при вас нещо не се получава, или става много трудно – преминете на стъпало.
  3. Болка в ставите и по-специално в ставите и гръбначния стълб. Моля, обърнете внимание, с какви обувки правите степ аеробика. Използвате кецове с тънка подметка или балет обувки? Спешно сменете тези обувки и маратонки с дебели (това е задължително) и ударопоглъщащи подметки. В противен случай, вместо здраве рискувате да се получат много неприятни заболявания на ставите. Ударите на краката в степ платформата по време на тренировки са доста енергични, и ако нямате достатъчно „смегчаване“ — ударната сила преминава във вашите крака, колене и гръбнак. Коленете по време на тренировка винаги трябва да са леко присвити. Схванатите крака не могат да изпълняват скокове.
  4. Също така, степ аеробиката има противопоказания. Към тях се отнасят на първо място нараняванията на ставите. За възстановяването им след травми от степ аеробика – необходимо е да се въздържате от уроци. При заболявания на ставите или гръбначния стълб, степ аеробиката също ще донесе повече вреда, отколкото полза.
  5. Степ аеробиката е противопоказна и за хората, които имат заболявания на сърдечно-съдовата система (натоварването на сърцето по време на практическите упражнения е доста голямо). При наличието на аритмия или ангина, по-добре е да предпочетете по-меките дестинации на фитнеса, например пилатес.
  6. Степ аеробиката не е желателна и за хората с бъбречна недостатъчност. Тъй като тя (степ аеробиката) стимулира обмяната на протеини в организма. Пазете се от прекалено интензивни физически натоварвания при заболявания на черния дроб.

Надяваме се, че информацията в статията относно ползите и вредите от степ аеробиката са Ви помогнали да узнаете влиянието на тези фитнес тренировки върху тялото. Следете здравето си, укрепвайте и тренирайте тялото си. И тогава здравето Ви ще става по-устойчиво от ден на ден, а тренировките ще Ви донесат само положителни емоции!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *