Причините, поради които не спите — ТОП-9
И отново превод на чужда статия, свързана с една от най-актуалните теми в областта на спорта и ежедневието ни — темата: качество на съня.
Съществуват множество факти, които говорят за необходимостта от пълноценен сън всяка нощ. Доброто качество на съня не само Ви спестява натрупването на излишни килограми, но и ще намали риска от сърдечно-съдови заболявания, инсулт и други болести.
Но ако сънят вече не Ви носи покой? Вие трудно ще заспивате вечер и не по-малко трудно ще ставате сутрин, чувствайки се разбити и обезсилени.
Предлагаме Ви да проверите себе си. Може би, един от посочените по-долу вредни навици Ви пречи пълноценно да се възстановите по време на тези скъпоценни часове сън, които Ви остават при съвременния ритъм на живот.
Лягате в леглото заедно с любимата си електронна джаджа
Разглеждате новостите във Facebook, отговаряте на съобщения във ВКонтакте, разглеждате интернет-страници на своя IPad, лъжейки мозъка, което го кара да мисли, че в момента е още ден. Мозъкът работи в активен режим, въпреки че му е време да почива и биоритмите на организма се нарушават. Помогнете на мозъка си без да докосвате любимата си електронна джаджа 20 минути преди лягане. Алармата на телефона можете да я настроите предварително.
Спите на много старо легло
Да-Да, не се учудвайте: старият вълнист матрак и старата възглавница, в която живеят акари, са способни да превърнат нощите Ви в истинско изпитание за организма. След прекарване на няколко неспокойни часа в леглото ще се събуждате с болки в гърба и със запушен нос.
Непременно сменяйте възглавницата поне веднъж в годината и си купете най-накрая нов матрак, като изпратите вашият сплъстен приятел да почива. В края на краищата всички неща имат свой жизнен цикъл и той рано или късно свършва.
Натоварвате се през нощта
Ако имате навика да си лягате с пълен стомах, това може да предизвика проблеми с храносмилането и неспокоен сън през нощта. Опитайте се по възможност да приемате лека храна 2 часа преди сън. Особено ако на сутринта чувствате киселини в стомаха, тежест в стомаха или други неприятни симптоми.
Пиете неправилните напитки
Опитвайки се да се развеселите през целия ден или просто при пиенето на неправилните напитки, през нощта може да почувствате проблем със заспиването. Погледнете внимателно към това, което пиете: кофеин, алкохол, прекалено много сладки напитки – всичко това може да причини проблеми със съня. Ограничете използването на вредни напитки и ще почувствате, че сънят Ви е много по-добър и сте по-силни.
Не се откъсвате от събитията прекарани през деня
Постоянно се безпокоите, мислите за вашия списък със задачи, или Ви идват в главата безкрайни мисли за това, което е трябвало да се направи днес и това, което планирате за утре. С тези темпове на усвояване на собствените Ви мисли скоро няма да се унесете.
За да се борите с този синдром, започнете да си водите нощен дневник. Идва ви гениална идея по средата на нощта? Запишете си я и затворете съзнанието си до сутринта! Сутринта станете и обмислете всичко, а през нощта — не е най-доброто време за размисъл.
Обичате много да спите
Следобедният сън или сънят след работа може не само да ви помогне да се отпуснете, но и да наруши обичайния Ви ритъм на сън и бодрост. Ако смятате, че вашият дневен сън Ви пречи на заспиването през нощта, опитайте се да се въздържате от него за нормализиране на своя график.
Спалнята Ви е далеч от съвършенството
Силният звук от улицата, жуженето на включения компютър, домашните любимци, които изискват внимание – всичко това може да направи сънят ви повърхностен и недълбок. Поради това, всяка сутрин се чувствате уморени и недоспали. Махнете от спалнята телевизора, работните си принадлежности и останалите разсейващи фактори. Поставете си цел. В спалнята трябва да бъде хладно и спокойно.
Имате излишък от енергия
Физическите упражнения ще Ви помогнат да изкарате излишъка от енергия, който не Ви позволява да заспите вечер. При редовни упражнения в продължение на седмица ще забележите, че заспивате само като поставите главата си върху възглавницата.
Прекалено сте възбудени
Хубавата книга, чаша билков чай или релаксираща сесия по йога преди лягане ще Ви помогнат да се подготвите за сън, облекчавайки стреса и тревожността.