Захарозаместители: ползи и вреди
За много хора, занимаващи се със спорт и следящи своето хранене, е актуален въпросът за това, как да намалят, а в идеалния случай — да изключат употребата на захар и сладки храни. Обичайната храна и напитките без захар губят вкусовата си привлекателност. Освен това, много жени изпитват привързаност към сладкишите и то на емоционално ниво. В края на краищата, шоколадът веднага повдига настроението, както и топлата чашка ароматно ободряващо сладко кафе рано сутрин – това изобщо е необходимият ритуал, без който целият ден ще отиде на вятъра. Логичният изход от тази ситуация – закупуване на заместител на захарта.
Днес ще говорим за това, с помощта на какви заместители на захарта ще можем да освежим ежедневната си диета, както и за това дали можем да използваме тези препарати в ежедневната ни храна, без да се страхуваме дали ще причинят вреда върху собственото ни здраве.
Захарозаместители и подсладители
Всички вещества, които промишлеността произвежда за замяна на захарта, се делят на два вида:
- Захарозаместители (заместители на захарта) — това са веществата с близко до захарта калорично съдържание и участващи в обмяната на веществата. Към тези продукти се отнасят фруктозата, изомалтозата и ксилитолът.
- Подсладители – веществата, които имат нула калории и не участват в енергийния обмен. Към тези вещества се отнася захаринът, цикламатът, аспартамът, сукралозата и стевиозидът.
Захарозаместителите, както и подсладителите са натурални и синтетични. Към естествените се отнасят на първо място веществата, получени от естествени суровини и на второ, получените по изкуствен път съединения, които въпреки това се срещат в природата.
Синтетичните заместители на захарта – това са получените чрез химически съединения, които в природата не се срещат.
Разбира се, при избора между натурално и синтетично вещество си струва да се отдаде предпочитание на първият вариант. Това, като минимум е по-безопасно за здравето.
Но как да разберем, взирайки се по рафтовете на хранителните продукти в супермаркета, кое от десетте например шишенца да сложим в количката? Нека заедно разберем какво представлява този или онзи заместител на захарта или подсладител и кой да бъде избран от тези, които искат да отслабнат и същевременно да не навредят на собственото си здраве.
Предимството при захарозаместителите пред захарта е в това, че те се усвояват по-бавно и имат по-нисък гликемичен индекс. Но все пак за сметка на своята калоричност, захарозаместителите са противопоказани за хората, желаещи да отслабнат. На тях се препоръчва или напълно да заменят подсладителите или да ги редуват.
Подсладители и захарозаместители — ползи и вреди
Всички захарозаместители почти са безвредни, тъй като имат естествен произход. Но при многото подсладители нещата стоят по друг начин. Вредата от захарозаместителите всъщност се свежда до тяхната калоричност. А вредата от употребата на някои подсладители се дължи на тяхното канцерогенно въздействие върху организма.
Нека да разгледаме най-разпространените хранителни добавки, които се използват като алтернатива на обичайната захар.
Най-популярните захарозаместители
Фруктоза
Както вече може да се разбере от името, фруктозата е плодова захар. Този заместител на захарта се усвоява по-бавно, отколкото захарозата (класическата захар), но в процеса на метаболизма се превръща в същата глюкоза. Фруктозата е необходимо да се използва само ако няма друга алтернатива на захарта, а вие без сладко не можете.
Заместителят на захарта – фруктозата е близка по калоричност до обичайната захар, но се усвоява по-бавно.
- Естествен произход.
- Не е подходяща за тези, които желаят да отслабнат.
- Предимството пред захарта е по-бавната абсорбация.
Изомалтоза
Това също е естествена захар, която се получава чрез ферментацията на захарозата. Също така изомалтозата – това е естествен компонент на меда и захарната тръстика. Всъщност, в този заместител на захарта, основните му свойства приблизително са същите, както при фруктозата.
- Естествен произход.
- Не е подходяща за тези, които желаят да отслабнат.
- Бавно се абсорбира без да причинява инсулинов скок в организма.
Ксилитол
Ксилитолът, колкото и странно да звучи – това е кристален спирт. Прозрачните сладки кристали се получават от растителни суровини: царевични стъбла, люспи от слънчоглед, както и дървен материал. Ксилитолът, въпреки своята калоричност, се усвоява много бавно. Освен това, употребата на този заместител на захарта положително влияе върху състоянието на зъбите и венците.
- Естествен произход.
- Частично е подходящ за тези, които желаят да отслабнат (в малки количества).
- Бавно се усвоява, влияе положително върху здравето на зъбите и устната кухина.
- Предозирането с ксилитол може да предизвика стомашно разстройство.
Най-популярните подсладители
Захарин (E954)
Това е първият изкуствен подсладител, открояващ се в нашия списък. Това е имид 2-сулфобенозна киселина. Безцветни кристали, слабо разтворими във вода. Захаринът много пъти е по-сладък от захарта и не съдържа калории. Въз основа на него са разработени лекарствата, като Сукразит.
- Синтетичен произход.
- Подходящ е за тези, които искат да изгубят тегло, тъй като не съдържа калории.
- Съществуват хипотези, че употребата на захарина може да предизвика рак. Но научно това не е доказано, така че дали да консумирате този продукт в храната или не – решете сами. Препаратът към този момент е одобрен за употреба и широко се използва в хранителното производство.
Аспартам (E951)
Подобно на захарина, аспартамът – това е химично вещество, чието име звучи като L-Аспартил – L-фенилаланин метил. Аспартамът е близък по калорично съдържание до захарта, но тъй като неговото количество, необходимо за получаване на сладък вкус, наистина е малко, не си струва тези калории да се вземат в предвид. Изследвания, които да показват вредно въздействие на аспартама върху човешкия организъм, няма. Въпреки това е известно, че в организма той се разделя на две аминокиселини и метанол. Аминокиселините, както е известно, нищо лошо не ни носят, дори напротив, а метанолът от своя страна — това е силна отрова.
- Синтетичен произход.
- Подходящ за желаещите да изгубят тегло, тъй като за да се постигне сладък вкус от него се изисква много малко.
- При разпадането на аспартама се образува метанол, който впоследствие се окислява до формалдехид. Това вещество атакува нервната и сърдечно-съдовата система на организма. Затова не препоръчваме аспартама да се използва, като алтернатива на захарта. Той, между другото се съдържа в газираните напитки, шоколада и дъвките.
Цикламат (E952)
Цикламатът или цикламат натрий – това е химическо вещество, което широко се използва в производството на газирани напитки. Цикламатът не съдържа калории и не се усвоява от организма. Към момента на писане на тази статия, в САЩ цикламатът е забранен, тъй като може да доведе до нарушения на ембрионалното развитие на плода при бременните жени.
- Синтетичен произход.
- Подходящ за тези, които желаят да отслабнат, тъй като не съдържа калории.
- Може да доведе до нарушения в развитието на плода при бременните жени. Той е строго забранен за бременни жени. Като цяло не препоръчваме консумацията на това вещество, дори и ако не сте бременна жена, а да речем закръглен и възпитан мъж.
Стевиозид (E960)
Стевиозидът – това е първият естествен наркотик в списъка с подсладители. Той се получава от екстракт на растението стевия. Веществото има слаб билков вкус, във вода се разтваря, но не веднага, а след няколко минути. Стевозидът съдържа известно количество калории, но то е много малко и като цяло може да не се отчита.
Около екстракта стевии се водят яростни научни дискусии вече 30-х години. С променлив успех, това вещество ту е обвинявано в мутагенни свойства, ту след това отново е реабилитирано. В момента няма никакви доказателства за вредното въздействие на екстракта от стевия върху организма.
- Естествен произход.
- Подходящ за тези, които искат да изгубят тегло.
- Съществува хипотеза, че стевията може да бъде мутаген, но това с нищо не е потвърдено.
Сукралоза (E955)
Сукралозата – това е сравнително нов представител на семейството подсладители, който за първи път е получен през 80-те години. Сукралозата не носи никакво вредно въздействие върху човешкия организъм. Тази добавка не се усвоява от организма.
- Синтетичен произход.
- Подходящ е за тези, които искат да губят тегло, тъй като не се усвоява от организма.
- Вредно въздействие върху организма не е открито.
Какво да изберем, като заместител на захарта?
И така, след като прочетохте статията ни, вече и сами можете да си съставите мнение за това, какъв заместител на захарта ще предпочете. Но като цяло може да се даде такава препоръка: ако не разполагате с наднормено тегло и нямате за цел да отслабнете – може да използвате както обикновена захар, така и всички естествени подсладители. Заместителите са за предпочитане относно това, че те се усвояват по-бавно от организма и нивото на глюкозата в кръвта не се увеличава твърде рязко.
Ако сте решени да се разделите с наднорменото си тегло и имате нужда от нещо сладко и некалорично, изберете екстрактът от стевия или препарат, съдържащ сукралоза. Важното е винаги да помним, че преди да използвате в храната някакъв вид вещество си струва да се запознаете с препоръчаната доза и никога да не я надвишавате.
Ако нямате достъп до тези подсладители, въздържайте се от закупуването на препарати, базирани на аспартам или цикламат. По-добре е да си останете пълни, отколкото да се отровите, нали?
Хранете се правилно, не забравяйте за физическата активност и тогава, дори и да изпиете чаша чай с най-обикновена бяла захар, нищо лошо няма да се случи.