Захарозаместителят стевия — естествен и нискокалоричен
За много хора, отказът от сладкото е в основата на успешното отслабване. Но далеч не винаги такава промяна в диетата идва лесно. Стресът, постоянната жажда за самия продукт и мрачното настроение — това са само някои от възможните ефекти на рязкото преминаване към правилното хранене. Добрата новина обаче е, че днес хората, грижещи се за своята фигура и спортуват, могат буквално да подсладят диетата си с помощта на напълно безопасен, естествен и нискокалоричен продукт. Захарозаместителят стевия се отличава от другите подсладители и може да се превърне в истинско спасение за всички, които обичат сладкото. Точно на този прекрасен натурален продукт е посветена и днешната ни статия.
Мястото на стевията сред захарозаместителите
Сред най-популярните заместители на захарта, стевията или стевиозидът заема специално място. Основното му предимство е в абсолютната му натуралност. Стевията се извлича чрез екстракт от едноименното растение, което също е известно като медова трева. В крайна сметка се получава естествен захарозаместител (екстрактът от стевия — стевозид), който Ви позволява да се насладите на приятен сладък вкус при минимално количество калории.
Стевията отдавна е най-разпространеният подсладител в много страни. Например в Япония тя напълно е изместила химичните подсладители и дори се използва в една от версиите на Кока-Кола. Промишленият гигант перфектно е уловил модната тенденция за водене на здравословен начин на живот и чрез добавяне на екстракт от стевия в напитката си, разгърна мащабна маркетингова кампания. Всъщност трябва да се отбележи, че екстрактът от стевия е само една от съставките на напитката и уви не може да неутрализира вредното въздействие на останалите компоненти. Така, че дори и да видите зелена бутилка на кока-кола, не бързайте да купувате. Вярно е, че си струва да се отбележи, че за разлика от традиционната напитка, „зелената“ кола е много по-малко калорична.
Как употребата на стевия се отразява върху организма?
Стевията вече от много години се радва на специално внимание от страна на учените по целия свят. По-специално, характерът на изследванията е напълно да разсее опасенията на критиците относно токсичните и канцерогенни свойства на екстрактът от тази билка. По време на тях е установено, че продължителната й употреба може да донесе единствено полза за организма. По-специално, в резултат на едно от научните изследвания, японски учени са установили, че стевията е:
- богата на витамини и микроелементи;
- нормализира нивото на кръвната захар;
- възстановява работата на черния дроб;
- намалява нивото на холестерола;
- подобрява работата на щитовидната жлеза;
- тонизира тялото;
- влияе положително върху състоянието на зъбния емайл, като предотвратява размножаването на бактериите.
Европейски изследвания напълно потвърждават тези данни. Това се прави в отговор на въпроса, кой от захарозаместителите е най-безвреден.
Захарозаместителят стевия прекрасно пренася нагряването. Това означава, че с него могат да се приготвят различни сладкиши и топли напитки.
Видовете стевия и съвети за тяхната употреба
Днес стевията е достъпна под формата на течен концентрат, на прах, на таблетки и сушени билки. Кой от тези видове на захарозаместителят стевия да изберете?
1. Освен стевията, в състава на течния концентрат присъства глицерин и алкохол. Тази форма на подсладителя е оптимална за напитки. Дневната норма е 4 капки.
2. На прах е много подходящ за печене. Обикновено 1 ч. л. прах е еквивалентна на 1 с. л. захар. Тази формула Ви позволява с лекота да изчислите какво количество от захарозаместителя е необходимо за приготвяне на десерт. На ден са позволени 40 грама прах (около 2 супени лъжици).
3. Таблетките са идеални за тези, които търсят предимно подсладител за чай и кафе. В зависимост от производителя, допустимата дневна норма варира от 3 до 8 таблетки.
4. Сушената билка е най-полезна и естествена. Преди употреба трябва да се поставя 1 пакетче или 2 ч. л. в термос и чаша вряла вода. По-късно от 12 часа да се отцеди и получената течност да се използва в продължение на 2-3 дни.
5. Стевията може да се отглежда у дома. Красивият и малък размер на храста не създава трудности при грижите за него и отлично се вписва в интериора. За подслаждане на чай е достатъчен само един лист, който трябва да добавите в процеса на варене.
Преди закупуване на всякакъв захарозаместител се препоръчва внимателното проучване на състава му. В основата на правилната стевия се съдържа само един компонент — екстракт от самото растение.
Противопоказания към употребата на стевия
Подсладителят стевия има следните противопоказания за употреба:
- алергия към всички растения от семейството сложноцветни (например, лайка, хризантема или глухарче);
- индивидуална непоносимост.
Много лекари не препоръчват консумацията на захарозаместителя стевия по време на бременност и кърмене, тъй като според недостатъчните изследвания, този продукт оказва влияние върху плода и кърмата.
Предимства и недостатъци на стевията в сравнение с другите захарозаместители
Захарозаместителят стевия има следните предимства:
- минимум калории;
- абсолютна безопасност;
- ползи за здравето при продължителна употреба;
- термоустойчивост, която Ви позволява да добавяте заместителя в сладкиши и топли напитки;
- постепенно намаляване на апетита за сладко, което значително улеснява правилното хранене или диета;
- икономичност и сравнително ниска цена.
Също така има следните недостатъци:
- поради характерния „билков“ привкус, много хора се отказват от употребата на стевията в напитките;
- възможни са странични явления при прекомерна употреба.
По този начин, стевията е чудесна алтернатива на химическите подсладители. Правилната употреба ободрява диетата и ще донесе значителна полза за здравето.
В заключение предлагаме да изгледате краткото видео, в което се казва за това, как от стевията, отгледана в собствената Ви градина, можете сами да си приготвите сладък и полезен екстракт.
[youtube id=“5pk3MkMHMtY“ width=“100%“ height=“400″]